Sobota, 07 Wrzesień 2024 r. , Reginy, Marka, Melchiora
Średniowieczna perła północnej Polski
3
Prawa miejskie przyznane zostały Malborkowi w 1286 roku. Od wieków miejsce to nieustannie zachwyca wszystkich podróżnych. Skąd płynie ten niezwykły urok? Przecież zatrzymując się nad brzegiem Nogatu i patrząc na panoramę miasta w jego całej krasie mamy nieodparte uczucie przedziwnej magii tego miejsca. Malbork wzbudza respekt i powagę swą najważniejszą twierdzą widoczną z oddali, będąca jednocześnie wizytówką tego miejsca.
To gotycki Zamek wzniesiony przez Krzyżaków w okresie 1274-1457. Jest niewątpliwie jedną z najpotężniejszych fortyfikacji z czasów średniowiecznej Europy. Stanowi wzór architektury obronnej realizowanej w Wiekach Średnich. Mistrzowie Zakonu Krzyżackiego obrali Malbork na swą stolicę, później przeszła ona w ręce wojewodów malborskich, a współcześnie od 1961 roku prosperuje tu Muzeum Zamkowe. Zamek w Malborku w 1997 roku wpisany został na listę UNESCO. Zachwyca swoim pięknem do dziś.
Na początku funkcjonowania miasto okalające zamek krzyżacki, zostało nazwane przez założycieli Marienburgiem inaczej grodem Marii. Maria była patronką Krzyżaków. Średniowieczna historia tego miejsca, jak i ówcześnie rezydujący w nim Zakon, do dziś czynią Malbork obiektem magicznym. Turyści szukają tutaj namiastki tamtych czasów i mogą znaleźć ją w corocznie odbywającym się tu cyklu imprez tj. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej czy Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego.
Ta ostatnia jest najstarszą w naszym kraju imprezą z gatunku sztuk pięknych. Ma zasięg światowy, a dodatkowo to najstarsze cykliczne wydarzenie prezentujące ekslibris. Co roku w Zamku Malborskim organizowane są od maja do września spektakle "Światło i Dźwięk". To niesamowita podróż przez zakamarki Zamku Krzyżaków nocą. Jednym słowem niezapomniane spotkanie z historią tego miejsca.
Muzeum zaprasza wszystkich odwiedzających Malbork na nocne zwiedzanie twierdzy. Przez dziedziniec, tarasy, krużganki podążamy do wszystkich niesamowitych wnętrz w nocnej iluminacji. Jeszcze jedną wspaniałą atrakcją Malborka są historyczne imprezy plenerowe zapoczątkowane w 2000 roku pod nazwą " Oblężenie Malborka". To jedna z największych imprez tego typu w Europie. Co roku, druga połowa lipca to moment, kiedy "bractwa rycerskie" z Polski i zza granicy przybywają na oblężenie Zamku w Malborku. To nie tylko rekonstrukcja historii sprzed 600 lat, ale także doskonała okazja do masowej rozrywki, edukacji. Poznajemy wówczas ówczesną kulturę, rzemiosło i obyczajowość.
Jeśli ktoś szuka atrakcyjnego miejsca, w którym można spędzić miły weekend w regionie opolskim i okolicach, warto z pewnością wziąć pod uwagę Jezioro Nyskie, które corocznie odwiedzane jest przez wielu turystów, zarówno wielbicieli leniwego wypoczynku na plaży, jak i miłośników...
Ciekawa zabudowa oraz cenne zabytki sprawiły, że Świdnica stała się jednym z popularniejszych miast na terenie Dolnego Śląska. Z dawną stolicą księstwa świdnicko-jaworskiego pod względem ilości zabytków konkurować może jedynie Wrocław. Nic dziwnego, że wycieczki do Świdnicy...
Dolny Śląsk jest regionem wyjątkowo atrakcyjnym dla miłośników zabytków, pięknych budowli oraz dla tych, którzy stawiają na aktywny wypoczynek. Wycieczki górskie i rowerowe, zwiedzanie zamków oraz pięknych miast – oto najpopularniejsze formy spędzania tu czasu wolnego. Jakie...